RANCH Calamity Jane

Vstup do skryté sekce

Kód:
 

CO SE U NÁS DĚJE NOVÉHO NAJDETE NA

RANCH Calamity Jane na facebooku

Klára a Lenka Novotná
Probulov 18
telefon: 382 224 251
mobil: 775 646 461
e-mail: ranch@calamity.cz

Pokud se Vám líbí naše stránky a chcete náš web podpořit formou odkazu na nás, použijte jednu z ikonek:

RANCH Calamity Jane

RANCH Calamity Jane

Informace pro rodiče - JEZDECKÝ TÁBOR

Vážení rodiče, velmi mne těší, že jste si vybrali pro letní prázdniny pro vaše dítě zrovna naší farmu a naše služby, které nabízíme. Věřím a doufám, že splníme Vaše očekávání. Zatím po šestnáctiletém fungování odjížděla většina táborníků nadšená nebo alespoň spokojená a rádi se k nám vrací. Dnes některé už i jako praktikantky a pomocnice.

V kolik hodin dorazit?

Příjezd na tábor každou sobotu odpoledne od 15:00 do 18:00. Samozřejmě pokud někdo nebude stíhat, dorazí později. První jídlo kterým začínáme je večeře. Odjezd je v pátek cca 18.00 –19.00 hodin. Rodiče, které chtějí vidět co všechno se děti naučili a chtějí si prohlédnout farmu rádi uvítáme dřív (kolem 15 hodiny) na jízdárně :)

Informace pro rodiče – JEZDECKÝ TÁBOR Informace pro rodiče – JEZDECKÝ TÁBOR Informace pro rodiče – JEZDECKÝ TÁBOR

Spaní a způsob ubytování, stravování

Děvčata jsou ubytována ve zděné budově kde je velká místost s předsíňkou pro ubytování děvčat a jedna malá kde se mohou ubytovat 2(3) kamarádky zvlášť a nebo pokud máme kluky tak ti. Dohromady tedy slouží k ubytování 3 místnosti ve složení lůžek 3 – 7 – 2. Koupelna se sprchovacím koutem, umývárka a WC jsou naproti přez dvůr k dispozici neustále.

Lůžka jsou formou dřevěných paland. Každé lůžko má povlečenou matraci, kdo nemá vlastní spacák tomu rádi zapůjčíme polštář, peřinu a povlečení. K dispozici jsou i ručníky, i když si většinou všichni vozí svoje.

Jídlo vaříme svoje, domácí jednoduchá klasická kuchyně (některé věci pochopitelně pro usnadnění z polotovarů), obědy a večeře teplé, snídaně formou „bufetu“, svačiny donášíme připravené ven nebo zůstává ranní bufet k dispozici po celý den, kdy si děti docházejí do klubovny „namazat rohlík“, jogurt, ovoce apod. Respektujeme různé diety jako je bezlepková nebo bezmasá, v takovém případě prosíme dovezte dostatek bezlepkových (nebo jiných) náhražek, rádi je dětem připravíme.

Ve vsi funguje malý obchůdek, a na farmě občerstvení, kde si mohou děti zakoupit drobné věci, takže kapesné dle vašeho uvážení ssebou.

Důležité upozornění k hygienickým návykům – na farmě je nainstalována na odpadním potrubí čistička odpadních vod. Znamená to skutečně důsledně nevhazovat do záchodu tampony, vložky, ani odličovací tamponky a zejména vlhčené ubrousky, to vše patří jedině do odpadkového koše. Prosím děvčata, aby všechny tyto hygienické věci balily do toaletního papíru, či do letáků, které budou na záchodě připraveny a vhazovaly do odpadkového koše.

Program – průběh pobytu …

Každý den hned po snídani (kde se seznámíme s programem) začínáme úklidem výběhů a boxů koní a i péčí o další zvířata které tu máme. Buď všichni najednou, nebo se rozdělíme do skupin, podle toho, kdy kdo půjde jezdit. Klademe důraz na spolupráci, děti si vzájemně pomáhají, každého ale práce kolem zvířat čeká a nemine. Kdo nemá žádné zkušenosti, samozřejmě dostane k tomu i výklad, koně si na začátku všechny představíme, povíme si o našem způsobu ustájení a o tom, jak se zde o ně staráme.
Každý den se jezdí, na počet táborových dětí (cca 10 – 12 dětí) připadá více než 16 jezdeckých koní a poníků, takže je z čeho vybírat. Vystřídáme práci na jízdárně, na extreme trailu (to je naše velké přírodní teréní jezdecké hřiště) s vyjížďkami do přírody. Samozřejmě vždy se rozdělíme dle zdatnosti a zkušeností, začátečníci, kteří přijeli naprosto bez jakékoli zkušenosti musí počítat s tím, že budou pilně trénovat hlavně na jízdárně a podle toho, kam se dostaneme, což je u každého velmi individuální, uvidíme, zdase do konce pobytu dostane na vyjížďku či pouze na procházku s vodičem. V případě nepříznivého počasí máme k dispozici krytou jízdárnu. Nikoho do ničeho nenutíme pokud vidíme, že má strach. Snažíme se u nás děti naučit nejen na koních jezdit ale i s koňmi komunikovat, též se o koně postarat, což zahrnuje i práci s videlmi, hráběmi a lopatou a nikoli jen jednou denně! Kromě ježdění jako takového učíme s koňmi práci se země, přirozenou komunikaci, hrátky s poníky, čištění, vodění a lonžování. Na pobytu tu nikdo nemá přiděleného jednoho koně, většinou vystřídáme dle mého uvážení koně, které si myslím, že dívka zvládne, pokud si s některým vyloženě sedne, samozřejmě pak jezdí většinou toho (snažíme se vyhovět). Ale může nastat změna. Je také rozdíl, jestli se jde najízdárnu nebo do terénu. Mimo koně je času málo, ten je využit k volnému programu – volný pohyb po celém statku, vodní brouzdaliště,hřiš­tě, hala (kde je spousta nejen míčových her) atd., děti si mohou přivézt jakékoli společenské hry (také tu nějaké jsou), badmington. Dále máme k dispozici výtvarnou dílnu kde se dá tvořit, vybrousit si vlastní skleničku atd. Upozorňuji ale, že doprovodnýprogram zejména u starších dívek neorganizujeme, náš pobyt není v duchu – každá minuta je řízená. Naopak, snažíme se vést k samostatnosti, takže iniciativě se meze nekladou – kdo chuť učit se, pracovat a zapojovat se do všeho má, ten se tu nudit nebude. Pro menší děti mi však pomocnice připravují i nějaké hry a zábavu … někdy samozřejmě i naučnou hlavně formou teorie, hry a soutěže …
Jízdu na koni na jízdárně učím já, dále mé jezdecké instruktorky se kterými spolupracuji celý rok. Pomáhají nám starší děvčata – které jsem si zde já „vychovala“, myšleno jezdecky, zároveň je velmi dobře znám z „lidské stránky“, vím tedy, že se na ně mohu spolehnout, jsou již vtomto směru zkušená a zodpovědná a jsem si vědoma toho, že jsou schopny předávat své jezdecké znalosti dále. Na vyjížďky jako doprovod jede vždy jedna osoba starší 18ti let.

Informace pro rodiče – JEZDECKÝ TÁBOR Informace pro rodiče – JEZDECKÝ TÁBOR Informace pro rodiče – JEZDECKÝ TÁBOR

Co s sebou ?

Co se týče oblečení a jezdeckého vybavení, kdo disponuje nějakým jezdeckým vybavením (helma, rajtky, podkolenky, chapsy, jezdecká perka nebo jiné boty, rukavice, bičík, ochranná vesta, páteřák, apod.), tak samozřejmě vezměte, co máte. Prosím věci podepsat nebo jinak označit, velmi často se shodují a není v našich silách tu řešit, co komu patří, za své věci si děvčata zodpovídají sama a je nutné, aby si je hlídala. Nejdůležitější je bezpečnostní jezdecká helma. Nějaké tu máme, ale je lepší mít tu svoji, o které víme, že nám padne. Bez helmy skutečně nikdo na koně nesmí. Další povinnou ochrannou pomůckou (a to nově) do 16ti let je bezpečnostní jezdecká vesta. (Zákon uděluje tuto povinnost do věku 12ti let, na závodech do 16 ti let.) Obě tyto pomůcky je zde možné zapůjčit. Kapacita erárních věcí je ale trochu omezená. Doporučuji tedy tyto dvě věci dětem pořídit. Další neméně důležitou pomůckou jsou jezdecké boty (tzv. pérka). Mě osobně připadá vhodná obuv důležitější než jezdecká vesta. Kdo nemá pérka můžeme tolerovat úzké boty bez vyčnívajícího jazyka s hladkou podrážkou a nebo holinky. Důležité je aby se noha v případě pádu nemohla zachytit ve třmenu. Bezpečnost dítěte je na prvním místě a úrazy jsou u koní časté, nedají se vyeliminovat.

Dále jsou dobré chapsy a rajtky, ale nejsou nutností. Pokud by jste je přeci jen kupovali, nenechte se zbytečně vmanipulovat do koupě drahých věcí, obzvlášť pro menší děti to skutečně nemá smysl, mám dobré zkušenosti i s levnou jezdeckou výbavou, plně postačí. Vybavte děti rozhodně dostatkem dlouhých, dobře padnoucích – úzkých, nejlépe elastických ale zase pokudmožno neklouzavých kalhot (tj. legíny, tepláky, elastické džíny apod.), dobré je mít s seboupodkolenky, kterými případně kalhoty dole stáhneme (když nemají zmiňované chapsy). Nutností jsou pevné kotníkové boty bez podpatků s neklouzavou podrážkou a holiny, pantofle, tenisky… Dostatek triček, mikin, svetrů, podle počasí a období bunda, větrovka, dostatek kalhot, kraťasů, ponožek a spodního prádla – hodně toho zamažeme a zničíme, takže pozor, nejlépe starší věci, kterých nám nebude líto. I vletním období je dobré mít s sebou bundu a třeba lehkou čepici. Další důležitá věc jsou rukavice, abychom si nezničili jemné ručičky, takže je docela dobré zakoupit jezdecké rukavice – doporučuji – není to nutnost, ale jeto fajn. Postačí úplně naprosto ty nejobyčejnější bavlněné s gumovými protiskluzovými puntíky, kteréstojí kolem 50–70,– Kč (každý obchod s koňskými potřebami)!!! Úplně stejně fungují i bavlněné pracovní, ty se dají zakoupit ve větších drogeriích a pracovních potřebách. A nezapomeňte si plavky apřípadně boty do vody, kdybychom se šli někam vykoupat. Gumičky –sponky na sepnutí vlasů, u koní se vždy z bezpečnostních důvodů a dle jezdecké etikety pohybujeme se sepnutými vlasy. Nebude na škodu vzít si bloček nebo sešit a psací potřeby, budeme si o zvířatech i povídat a můžete sidělat poznámky, kdo rád např. kreslí, vezměte si s sebou potřeby a můžete udělat krásné obrázky. Ajinak je to stejné, jako když se jede kamkoli jinam, hygienické potřeby, něco na zub, knížku, časopis,…plyšáka…

Potřebné doklady

Kartička od pojišťovny (kopie). Kdo je na něco alergický, prosím o upozornění a kdobere nějaké léky, užívá nějaké mazání apod. tak si je s sebou nezapomeňte vzít. O jakýchkoli chronických obtížích ať už fyzického či psychického rázu je nutné mě předem informovat, i když nebrání běžnému životu. Mobily, notebooky nebo tablety, fotoaparáty si klidně vezměte, u nás tyhle věci můžete mít, alepozor, ručíte si za ně sami !!! Nebudeme řešit, co kdo komu rozbil, takže ponechám na uvážení rodičů, zda dovolí vzít si s sebou tyto věci a ponechat zodpovědnost na samotných dětech v tomto směru. Na farmě je wi-fi. Rodiče upozorňuji, že mobily nevybírám, nezakazuji ani neusměrňuji dobu, kterou jsou zapnuté, výchovu ponechávám na rodičích a pokud už s sebou mobil děti mají, pak si s ním zacházejí tak, jak uváží. Pochopitelně v době volna, při našich aktivitách ho v ruce mít nebudou (kromě focení nebo natáčení jezdeckých lekcí, to je naprosto povolené a v pořádku).

Informace pro rodiče – JEZDECKÝ TÁBOR Informace pro rodiče – JEZDECKÝ TÁBOR Informace pro rodiče – JEZDECKÝ TÁBOR

Důležité info pro rodiče:

Dítě sem posíláte s plným vědomím o tom, že jezdecký sport a pobyt uzvířat může být rizikový, může dojít k pádu dítěte z koně, může dojít ke kopnutí nebo kousnutí koněm či jiným zvířetem. Tomuto se nelze vyvarovat !!! Naše zvířata jsou na děti zvyklá a rozhodně nikomu neubližují záměrně, avšak krizová situace může vždy u zvířat nastat a zvíře může neúmyslně ublížit. Je třeba si toto uvědomit, než se rozhodnete k nám dítě poslat a počítat smožnými riziky. Po příjezdu samozřejmě budou děti upozorněny a seznámeny s pravidly chování a dodržování bezpečnosti v přítomnosti zvířat. Důrazně doporučuji dítěti zařídit úrazovou pojistku a kontrolu očkování proti tetanu. Nicméně budeme se ze všech sil snažit vyvarovat jakým koli nebezpečným manévrům a v případě nezbytného lékařského ošetření s dětmi vše osobně absolvuji a uvědomím Vás. Jsem sama matka dvou dětí – podle toho se tedy chovám a snažím se vždy omaximální bezpečnost mně svěřených dětí. Proto jsou i vyjížďky a lekce jízdy opatrnější než jste třeba zvyklí ze stájí, kam děvčata chodí běžně, upozorňuji předem, že neexistují žádné závody po polích a neuvážené zběsilé lítání a blbnutí s koňmi. Vše pod kontrolou a s rozumem.

PŘED PŘÍJEZDEM PROSÍM O DŮKLADNOU KONTROLU HLAVY A VLASŮ – OHLEDNĚ VÝSKYTU VŠÍ !!! A POKUD MOŽNO, NEJEZDĚTE K NÁM NEMOCNÍ, S PŘÍZNAKY CHŘIPKY, COVIDU ATD… je jasné, že opravdu nemůžeme tolerovat příjem na pobyt dítě s příznaky respiračního onemocnění, s nevolností, zvýšenou teplotou apod. Bohužel to platí i pro „obyčejnou rýmu“. V takovém případě se ozvěte co nejdříve a zkusíme domluvit nějakou alternativu, náhradní termín … jsem vždy ochotna nějakým způsobem takovou situaci řešit (NÁHRADNÍ TERMÍN!), ale není možné, aby jedna osoba ohrozila celé léto ostatním účastnicím, nebo v horším případě potom vyřadila z provozu nás, provozovatele. A stejně by si nemocné dítko pobyt vůbec neužilo. Ze zkušeností z minulých let opravdu budu posílat holky s akutní rýmou domů bez výjimek. Věřte mi, že pokud máme celé léto v kuse vést naše pobyty, i obyčejná rýma nám to dost znatelně znepříjemní a ohrozí nepřetržité fungování. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ.

Budeme se na Vás moc těšit. Klára Novotná

Informace pro rodiče - JEZDECKÝ TÁBOR Informace pro rodiče - JEZDECKÝ TÁBOR
Probulov 18, telefon: 382 224 251, mobil: 775 646 461, e-mail: ranch@calamity.cz